Кропивницький фаховий коледж харчування і торгівлі
Методичні рекомендації для педагогічних працівників щодо попередження булінгу в студентському середовищі
Підготувала
практичний психолог
Артеменко Є.М.
Булінг – це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше).
Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку.
Кривдники можуть знайти безліч причин щоб цькувати дитину: зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, тощо. Частіше за все люди, що цькують, вважають, що це смішно і в цьому немає великої проблеми чи трагедії, а також, що дорослі не будуть звертати на це увагу.
Як не треба діяти педагогам під час булінгу
- Стояти осторонь
Чекати і сподіватися, що проблема вирішиться сама собою – марно. Нічого не вирішиться, стане тільки гірше. Якщо ви бачите, що дитину ображають інші діти обов’язково втручайтеся. Це саме той випадок, коли краще зробити хоч щось, ніж нічого не робити.
- Не цікавитися життям своїх учнів та учениць
Так, головну роль у вихованні дитини відіграють її батьки, але й у навчальному закладі вона проводить багато часу, а отже, вчительство не може лишитися осторонь. Необхідно з самого початку вибудовувати довірливі стосунки у групі.
- Забувати про правила закладу освіти та законодавство
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19 – посилання, де можна ознайомитися зі змістом Закону України щодо протидії булінгу (цькуванню).
Так, за фізичне або моральне насильство, а також агресію в будь-якій формі загрожуватиме штраф – від 40 до 850 грн. Цю суму виплачуватимуть батьки кривдника, якщо він ще не може відповідати перед законом.
За завдання кривди особливої жорстокості відносно неповнолітнього та повторне порушення будуть стягувати кошти в розмірі від 1700 до 3400 грн.
- Не давати дитині порад
Найгірше, що можна сказати учням – це «не звертай уваги». Відсутність реакції з боку жертви булінгу не зупиніть булера. Навпаки, агресор побачить, що реакції немає, а отже можна і далі робити, що заманеться.
Навчіть учнів як поводитися з кривдниками: спочатку спробувати зупинити булера за допомогою вербальних засобів, жертва має спочатку сказати: «Ти поводиш себе агресивно», а потім запитати: «Ти що, злий?» або «У тебе сьогодні поганий настрій?», потім варто продемонструвати, що ви розумієте, чому кривдник поводить себе саме так, і запитати:«Ти хочеш видатися крутим.Ти хочеш мене образити?». Такі слова змусять кривдника розгубитися, і саме у цей момент необхідно розказати йому про власні почуття: «Мені не подобається, коли зі мною розмовляють у такому тоні/чіпають мої речі/намагаються спровокувати на бійку» тощо. Насамкінець варто навести аргументи: «Твоя поведінка порушує Закон!».
Розкажіть, що говорити все це варто впевненим тоном, при цьому краще втриматися та не плакати, адже саме такої емоційної реакції і прагне булер.
- Замовчувати справу
Говоріть із булерами, викликайте їхніх батьків, повідомте адміністрації, зверніться до психолога, а якщо потрібно – і до вищих інстанцій.
- Вважати, що одна виховна бесіда вирішить проблему
Ні, одна бесіда з булером та жертвою нічого не вирішує. Булінг – невипадкове явище, він пов’язаний з якостями особистості кривдника, який прагне встановити свою владу над іншими. Така людина робить все доволі виважено та холоднокровно. Саме тому булінг є викликом усьому навчальному закладу як організації, такі випадки вимагають системних рішень на рівні адміністрації.
- Думати, що ви поганий педагогічний працівник
Булінг може трапитися у будь-якій групі й у будь-якого викладача. Ви в цьому не винні. Так і само боротися одному теж не варто. Цькування можна перемогти тільки тоді, коли весь педагогічний колектив об’єднується проти цього.